Rumeli hastanesi fizik tedavi kliniğini bizlere tanıtır mısınız?

Rumeli Hastanesi fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniği olarak Küçükçekmece ilçemizde hizmet vermekteyiz. Kliniğimizde 1 fiziyatrist, 3 fizyoterapist, 5 fizik tedavi teknikeri ve 2 sekreter görev yapmakta. Hem fizik tedavi hem de rehabilitasyon salonumuz mevcut. Pek çok hastalıkta fizik tedavi ve rehabilitsyon hizmeti sunuyoruz. Lomber disk hernisi (bel fıtığı), servikal disk hernisi (boyun fıtığı), osteoartroz (kireçlenme), tendinozis (tendon zorlanması), kalkaneal spur (topuk dikeni), menisküs ve bağ yaralanmaları, tortikollis, skolyoz (omurga eğriliği) gibi pek çok kas iskelet sistemi hastalığı ve serebral palsi, spina bifida, hemipleji (inme), spinal kord yaralanması (omirilik yaralanması), travma sonrasında gelişen beyin hasarları, multipl skleroz, parkinson hastalığı, brakiyal pleksus felci, fasiyal paralizi (yüz felci) gibi nörolojik hastalıklar bunlarda bazıları. 

Poliklinikte en sık hangi hastalıklarla karşılaşmaktasınız?

En sık başvuru nedenleri bel ve boyun ağrıları. Bunun yanısıra omuz ve diz ağrısı da sık karşılaştığımız problemlerden. Muayene sırasında hastalarımla yaptığım sohbetlerden ve gözlemlerimden sonra şunu söyleyebilirim ki vücudumuzu çok hor kullanıyoruz. Hızlı yaşam temposuna ayak uydurabilmek için koştururken aşırı yüklenmelerimiz problemlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Örneğin alışverişe sadece bir kez gidebilme imkanımız olunca gitmişken herşeyi tek seferde alıp hepsini birden taşıma yanlışını yapıyoruz. Asansörün olmadığı bir apartmanda da yaşıyorsak onca yükle çıkmak zorunda kaldığımız medivenlerinde etkisi ile bu yüklenmeyi iyice artırıyoruz. Tüm bunların neticesinde en sık karşılaştığıız problemler tabi ki omurga ve eklem ağrıları oluyor.

Kliniğinizde bu hastalıkların tedavisinde neler yapılmakta?

Hastalarımı ayrıntılı muayene ettikten sonra gerekli tetkiklerini yaparak hastalıklarına göre ilaç tedavisi, kuru iğne tedavisi, kas içi injeksiyon tedavisi gibi tedavi planımı belirliyorum. Tedavi planıma lüzum halinde fizik tedavi uygulamaları, egzersiz veya diğer injeksiyon yöntemlerini ekliyorum.  Kliniğimizde aynı zamanda eklem içi injeksiyonlar, kuru iğneleme, PRP uygulamaları, kinesiotaping (bantlama) uygulamalarını, ozon tedavisi, kupa tedavisi (hacamat), akupunktur uygulamaları yapıyoruz. Her hasta için ayrı bir tedavi planı çizerek hastamla birlikte tedavide yol alıyoruz.

Tedavide hasta ile iletişim önemli midir?

Evet. Çok önemlidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde bizler hastalarımızın acısına, ağrısına, derdine ortak oluyoruz. Hastalarımızın hastalıklarını tedavi etmenin yanı sıra problemin tekrarının önlenmesi için gerekli olan eğitime çok önem veriyorum. Yaşama ağlayarak başlıyoruz. Yaşantımızda da ağladığımız günlerimiz çok. Kişiliğimizin gelişmesinde ve yaşantımızı devam ettirmemizde gülmek kadar ağlamakta önemli. Günümüzde acı, ağrı, kasılma gibi şikayetleri hayatımızda hiç istemez olduk. Sanki bu duygularımız bize gereksiz ve fazlaymış gibi hemen kurtulmak istiyoruz. Halbuki ağrı, acı gibi duygularımız vücudumuzun korunmasında çok önemli. Yeni başlamış bir ağrı bize vücudumuzdaki bir problemi haber veriyor. Ağrılı bölgede oluşan kas kasılması ve hareket etmede ki zorlukta o bölgeyi korumaya yönelik oluşmakta. Ağrılı ve hareketleri kısıtlanmış pek çok hastam aşırı panik halde ağrının hemen kesilmesine odaklanmış durumda hastanemize başvuruyor. Tabi ki ağrıyı engellemek önemli ama ondan önemlisi ağrıya neden olan problemi bulup tedavi etmektir. Problem her zaman hastalığın kendisi değildir, vücudun yanlış kullanımıdır.  Hastalarımın öncelikle bunun farkına varmasını sağlamak istiyorum. Kendi tedavilerinde aktif rol oynamalarını sağlamak benim için çok önemli.

Hastalara başka hangi hastalıklarda tedavi olanağı sunmaktasınız?

Lenfatik dolaşımda bozulma neticesinde oluşan kol ve bacaklarda şişmeye neden olabilen lenfödem hastalarımızda da lenfödem tedavisi kliniğimizde yapılmakta. Başta meme kanseri olmak üzere özellikle kanser hastalarında lenf nodlarının etkilenmesine bağlı olarak gelişebilen lenfödem hastalığı  hem oluşturduğu ağrı ve rahatsızlık hissi hemde şişliğe bağlı oluşan kıyafet giyme zoruluğu, bakım zorluğu, günlük aktivitelerdi yapma güçlüğü gibi nedenlerle hastalarımızın günlük yaşantılaırnı olumsuz etkilemekte. Lenfödem tedavisinde bu konuda deneyimli fizyoterapistimizin uyguladığı lenfödem masajı (manüel lenfatik drenaj) ve bandajlama tedavisi ile hastalarımızın tedavisi yapılmakta. Kardiyak ve pulmoner hastalıklarda hastalarımızın kalp ve akciğer fonksiyonlarını artırmaya yönelik fizyoterapi programı uygulamaktayız. Kalkaneal spur (topuk dikeni) ve lateral epikondilit (tenisçi dirseği) gibi hastalıklarda da kırma tedavisi olarak bilinen ESWT tedavisi kliniğimiz bünyesinde bulunmaktadır.

Özellikle sereblar palsi, down sendromu, spina bifida gibi çocuklarımızın gelişimini etkileyen çocuk hastalıklarında büyüme aşamasında onların yanında olup ihtiyaç duydukları dönemde fizik tedavisinin usta ellerde yapılmasını sağlıyoruz. Çocuklarımız gözbebeğimiz. Onların sağlıklı kalması için herşeyi yapmaya razıyız. Umarım hiçbirimizin çocuğu hastalanmasın. Hayatın bizlere neler getireceğini bilemiyoruz tabi ki. Hayatı o kadar yoğun bir koşuşturmaca içerisinde yaşıyoruz ki. Çocuklarımızı tedavi ihtiyacı olduğunda  en yakınımızdaki merkeze tedaviye götürebilmek konforumuzu artırmakta. Rumeli hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniği olarak ihtiyacı olan çocuklarımızın tedavisini kliniğimizde özverili bir ekip çalışması ile sağlıyoruz.

Hastalarınıza Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamalarını da uygulamaya başladınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp yöntemlerine yönelim arttı. Pek çok hastamız bu tedaviler hakkında bilgi edinmek ve bu tedavileri deneyimlemek istiyor. Bunun farkında olarak hastalarımızın bu tedavilere güvenli ortamda ulaşmasını sağlamak amacıyla  hastanemiz bünyesinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama (GETAT) ünitemizi açtık.   Hastanemizde muayene sonucunda uygun gördüğüm hastalarıma ozon tedavisi, akupunktur ve kupa (hacamat) tedavileri uygulamaktayım. GETAT ünitemizin açılmasıyla hastalarımızın tamamlayıcı tıp yöntemlerini güvenilir bir ortamda yaptırabilmelerini sağladık.

Bu tedavilerin özellikle uygulandığı hastalıklar nelerdir?

Yaygın ağrılar, fibromiyalji (kas romatizması), bel-boyun ağrısı, kireçlenme, el-ayaklarda uyuşma yanma ile seyreden nöropatiler, damar hastalıkları, ödem (varisler ve lenfödem), sellülit, zayıflama, yaşlılık, genel sağlık halinin sürdürülmesi de dahil olmak üzere pek çok hastalıkta Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp yöntemleri ek tedavi olarak uygulamaktayız.

Son olarak vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Herşeyden önemlisi vücudumuzun kıymetini bilmek. Hekim olarak en önemsediğim şeylerden biri hastalanmadan önce nelerin hastalığa yol açabileceği konusunda toplumumuzu bilinçlendirmek. Sağlığımızı korumak için öncelikle yanlış hareketleri bilip kaçınmamız gerekli. Hastalarımı günlük hayatta hastalanmalarına ve neticede ağrı çekmelerine  neden olabilecek yanlış davranışlarının farkına varmalarını sağlamak için bilgilendiriyorum. Hastalanmamıza neden olan yanlışların tekrarı hastalığın tedavi süresinde uzamaya neden olduğu gibi yeni hastalıkların ortaya çıkmasını da tetiklemekte. Örneğin ısınma ve soğuma yapılmadan başlanan egzersiz sonrasında kaslar yeterli esneme kabiliyetine ulaşmadığı için eklemlerimizin hasarlanma riski artmaktadır. Diz ağrısı olan bir kişinin diz kaslarımı kuvvetlendireceğim diye aşırı yüklenme içeren aktiviteleri yapması problemin daha da ilerlemesine neden olmakta. Öncelikle kasları uygun egzersizlerle belli bir kas kuvveti kazandırdıktan sonra aşırı yüklenme yapan aktiviteleri egzersiz programına dahi etmemiz gerekiyor ki problemin daha da kötüleşmesine veya yeni problemlerin ortaya çıkmasına neden olmayalım.

Ağrıyı çekene sormak lazım. Ağrısız bir saniyenin kıymetini anlamak için ağrı çekmemiz gerekmesin. Sağlığımızı korumalıyız. Vücudumuza bakalım ki o da bizi uzun yıllar sağlıkla taşısın. Problemlerimizi ötelemeden bugün tedavisini yapalım ki ilerleyen yıllarda ağrısız sağlıklı günler bizi beklesin.

Mart 26, 2020