Ciltteki kırışıklıklar için sıklıkla tercih edilen botoks, migren tedavisinde de etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Migren botoksu uygulamasında amaç ağrıya sebep olan kasların gevşetilmesidir.

Botulinum toksini nedir?

Botulinum Toksini; bir bakterinin salgıladığı güçlü bir zehirden elde edilen bir maddedir. Sinirlerden gelen uyarıların kaslara geçmesini ve kasların kasılmasını engeller.

Botulinum toksini kullanım alanları

 1. Distoni gibi hastalıklarda kas gevşetici olarak,
 2. Estetik amaçlı kırışıklık gidermede,
 3. Aşırı terlemede
 4. Kronik migren tedavisinde kullanılmaktadır.

Migren botoksu nasıl yapılır?

Öncelikle hastalığınızın niteliği ve şiddeti ile ilişkili olarak, hangi kaslarınızın ne kadar gevşetilmesi gerektiği belirlenir. Belirlenen bu kaslara gereken dozlarda Botulinum Toksini insülin iğnesi batırışı ile enjekte edilir.

Migren botoksu ne kadar süre etkili?

Botulinum toksininin etkisi ilacın enjeksiyondan birkaç gün sonra başlar. Etki süresi kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte, kişinin kasını kullanımına bağlı olarak, 3-6 ay sürebilmektedir. Bu süre sonunda kaslar sinirinden gelen uyarıları tekrar almaya başlar ve kas yavaş yavaş eski gücüne kavuşur. Bu nedenle etkinin devamı için enjeksiyonun 3-6 ayda bir tekrarlanması gerekebilir.

Uygulama sayısı arttıkça uygulamalar arası süre genelde açılabilmektedir. Botulinum toksini tedavisi kişiye özgü olmalıdır. Uygulama noktaları ve dozu cinsiyete ve kasın kasılma gücüne göre ayarlanmalıdır.

Migren botoksu etkili bir yöntem mi?

Uygulamadan ne kadar yarar göreceğiniz hastalığınızın niteliğine, ne kadar çok kası ilgilendirdiğine ve bu kaslar arasındaki etkileşim miktarına bağlı olarak çok değişkendir. Hiçbir yararlı etki görülmeyebileceği gibi, %90’ın üzerinde bir iyileşme de beklenebilir.

Migren Botoksu enjeksiyonunun hastalığınızı “kökten” tedavi edici bir özelliği yoktur; sadece hastalığınızın sebep olduğu şikayetlerinizi geçici bir süre için (enjeksiyonlara devam edildiği sürece) düzeltir veya azaltır.

Migren botoksu yan etkileri

Enjekte edilen kaslarda ve bu kaslara komşu diğer bazı kaslarda ortaya çıkan güçsüzlük ve buna bağlı geçici fonksiyon kayıpları en sık görülen yan etkilerdir. Bunlar arasında, enjekte edilen kasa bağlı olarak, yutma güçlüğü, kafanın öne düşmesi, göz kapağında ve kaşlarda düşme, çift görme, alerjik reaksiyonlar, el ve kol becerilerinin azalması görülebilir.

Bunun dışında, enjeksiyon yerinde birkaç gün süren ağrılar görülebilir. Botulinum Toksinin kalıcı bir yan etkisi yoktur.

Migren botoksunda dikkat edilmesi gerekenler

 • Uygulamaya gelirken lütfen iyice dinlenmiş olarak
  geliniz.
 • Uygulama öncesinde alkollü içecekler tüketmeyiniz.
 • En az üç gün öncesinden gingobiloba, kan sulandırıcı ilaçlar, aspirin ve non-steroid antiinflamatuar (romatizmal) ilaçlar kesilmelidir.
 • Uygulama sonrası Kas gevşetici ve antibiyotik kullanmanız gerektiğinde doktorunuza danışınız.
 • Hamilelikten kaçının veya etkili bir gebelik önleme yöntemi kullanınız.
 • Emzirmekten kaçının.

Uzm. Dr. Mehmet ERYILMAZ

Kasım 25, 2020