Yaz mevsiminin gelmesi ile tatil sezonu açıldı. Bu nedenle birçok kişi havuz ve denizde koronavirüs bulaş riski olup olmadığını araştırmaya başladı. Deniz ve havuzda koronavirüs bulaşır mı? Koronavirüs açısından deniz mi yoksa havuz mu daha güvenli? Tüm bu sorularınızı bu yazımızda sizler için cevapladık.

Havuz ve Denizde Koronavirüs Bulaşır mı?

Havuz ve deniz koronavirüsün bulaşması için bir sebep değildir. Şimdiye kadar sudan koronavirüs bulaştığına dair bir kanıt bulunmamıştır. Ancak koronavirüs ile enfekte olmuş bir kişinin suda damlacıklarını bıraktığı sırada yakın mesafede olan bir kişiye virüsü bulaştırabileceği ihtimali düşük de olsa göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle hem denizde hem de havuzda sosyal mesafeye dikkat edilmelidir.

Denizler Koronavirüs Açısından Daha Güvenli!

Suda virüs bulaşma ihtimali düşük de olsa sosyal mesafeyi korumamak risk oluşturur. Denizlerde alan daha geniş olduğu için sosyal mesafeyi korumak daha mümkündür. Küçük bir havuz kalabalık olduğunda arada 2 metre mesafe bırakmak çok daha zordur. Bu nedenle havuzlar denizlere göre virüs açısından daha risklidir. Ayrıca deniz suyu yüksek miktarda tuz içerir ve su miktarı fazladır. Denizde su akım olduğu için su sürekli kendiliğinden temizlenir.

Bunların yanı sıra eğer diğer insanlarla arada 2 metre mesafe bırakabilecek şekilde yüzebileceğiniz bir alanınız varsa havuzlar da güvenlidir. Virüs klorlu suda yaşayamaz. Bu nedenle klor miktarı ölçülü olan ve kalabalık olmayan bir havuzda güvenle yüzebilirsiniz.

Havuz ve Denizde Koronavirüs Riskini Nasıl Azaltabiliriz?

Denizler ve havuzların kendisi virüsün bulaşması için bir sebep değil. Ancak hijyen ve sosyal mesafe kurallarına her ortamda olduğu gibi plajlarda da dikkat etmek gerekiyor. Aşağıdaki kurallara dikkat ederek virüsün bulaş riskini en aza indirebilirsiniz:

  • -Hem suda hem de sudan çıktıktan sonra sosyal mesafe kurallarına dikkat edin. Diğer insanlarla aranızda en az 2 metre mesafe olmasına özen gösterin.
  • Kişisel eşyalarınızı yalnızca siz kullanın.
  • Suda mümkün olmasa da çıktıktan sonra kalabalık ortamlarda maskenizi takmaya devam edin.
  • Sudan çıktıktan sonra mutlaka duş alın. Yalnızca koronavirüs değil özellikle havuzda farklı enfeksiyonların bulaşması da söz konusudur.
  • Girdiğiniz havuzun klor miktarının iyi ayarlandığından ve düzenli olarak temizlendiğinden emin olun.
  • Birçok insanın temas ettiği bölgelere temas ettiğiniz zaman ellerinizi yıkamayı ya da dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin.
  • Kalabalık ortamlarda sosyal mesafeyi korumak bazen çok zor olmaktadır. Bu nedenle en güvenli yol plajlara mümkün olduğunca az sayıda insanın bulunduğu zamanlarda gitmek ya da kalabalık olmayan plajları tercih etmektir.  
Temmuz 15, 2021