Göz kapağı estetiği ameliyatı genellikle 35 yaş sonrası ihtiyaç duyulan cerrahi uygulamaların başında gelmektedir. Uygulamaların cerrahi riskleri azdır. Bununla birlikte estetik cerrahi sonuçları oldukça etkilidir. Düşük göz kapağı görmeyi olumsuz etkilerken, yaşınızdan daha büyük görünmenize neden olur.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Nedir?

Alt ve üst göz kapaklarındaki fazla kas ve deri dokusunun çıkarılmasıyla bu dokulara destek olan göz çevresi bölümlerinin gerginleştirilmesi işlemidir. Bu cerrahi uygulama ile sarkmış üst ve alt göz kapakları, fazla yağ toplanmasına bağlı torbalanmalar, göz çevresi kırışıklıkları düzelir. Bu sayede kişinin yaşlı, yorgun görünümü daha genç ve dinamik bir görünüme dönüşür.

Göz kapağı estetiği öncesinde kişinin kaslarının pozisyonu çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Göz kapağı yaşlanma bulgularının yanında kaş düşüklüğü de varsa mutlaka kaş kaldırma ameliyatı da düşünülmelidir. Kaş düşüklüğü giderilmeden yapılan göz kapağı estetiği ameliyatlarından sonra kaş daha fazla düşer. Bu durum da iyi bir estetik sonuç alınmasını engelleyecektir. Bazı kişilerde yalnızca kaşların kaldırılması bile üst göz kapağını gerginleştirerek, blefaroplasti ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Göz Kapağı Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Blefaroplasti genellikle 1-2 saat sürer.

Anestezi sonrası üst göz kapaklarında doğal çizgileri üzerinden alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altından kesiler yapılır. Bu kesilerden girilerek deri, alttaki yağ ve kas dokusundan ayrılır. Fıtıklaşan yağ dokusu düzeltilir, fazlalık kas ve deri dokusu çıkarılır.

Önceleri hemen her ameliyatta yağ dokusu çıkarımı yapılmaktaydı. Ancak yaşın daha ilerlemesiyle yağ dokusundaki büzüşmenin göz çukurluğunu arttırdığı kabul edilmiştir. Bu da kişiye daha yaşlı bir görünüm vermektedir. Bu nedenle modern cerrahide yağ dokusunun mümkün olduğunca korunması amaçlanmaktadır. Daha sonra kesiler çok ince sünürlerle kapatılmaktadır. Alt göz kapaklarında deri fazlalığı olmaksızın yağ-kas torbacıkları varsa göz kapağının içinden görünen bir skor bırakmadan kesi yapılmaktadır. Genellikle daha elastik derili genç hastalarda uygulanmaktadır.

Ameliyat Sonrası

Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasında gözün etrafında ödem (şişlik) ve kızarıklık oluşabilmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme süreci için 2 ve 3’üncü günlerde bu şişlikler yerini morluklara bırakır ve bir hafta sonraki kontrolünüzde dikişleriniz ve göz çevrenizdeki bantlar alınır. Bu sürede morluklar tamamen geçmiş ve neredeyse normal bir görünüme kavuşmuştur.

Ameliyat sonrasında göz damlaları birlikte antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı gibi ilaçlar doktorunuz tarafından size reçete edilecektir. Estetik göz kapağı ameliyatı sonrasındaki ilk haftada göz kuruluğuna neden olabilecek kitap okuma, bilgisayar kullanma, televizyon seyretme gibi aktivitelerden kaçınmak gerekmektedir. İlk haftanın sonunda normal aktivitelerinizi yapabilirsiniz. Ancak ağır egzersiz ve aktivitelerden dört hafta boyunca kaçınmalıdır.

Ağustos 19, 2021