Pilatesi, sağlıklı bir yaşam için tercih edilen bir spor olarak biliyoruz. Bunun yanında hamilelerin de doğum öncesi hazırlık sürecinde tercih ettiği yöntemlerden biri. Doğumda pilates topu kullanımı ise doğum için kullanılan en iyi yöntemler arasında.

Kadının doğumu sırasında yatmak yerine bedenini istediği pozisyonlara sokarak doğum yapması tıpta aktif doğum olarak adlandırılmış.

Doğumda topun farkı

Doğum esnasında kullanılan top, hareketleri kısıtlayan yatağa alternatif olarak kullanılıyor. Topun üzerine oturmak leğen kemiğinin doğal olarak sallanmasını ve dönmesini teşvik ederek anne karnındaki bebeğin aşağı inmesini destekliyor. Doğum topu baskı yaratmadan perineal destek sağlıyor ve bebeğin leğen kemiğindeki pozisyonunun korunmasına yardımcı oluyor.

Hamile kadınların uyguladığı pilates egzersizlerinin hem hamilelik sırasında hem de normal doğum esnasında ortaya çıkan sırt ve bel ağrılarını, kramp ve sancıların etkilerini hafifletirken doğumun da kolay ve hızlı gerçekleşmesini sağlıyor. Anneler pilates topunun doğumda kendilerine uygun pozisyonlar yaratarak bebeğin gelişini kolaylaştırdığını söylüyor.

Doğumda pilates topu kullanımın avantajları

  • Topun üzerinde oturmak çömelmeye benzer ve leğen kemiğinin açılmasını sağlayarak doğumun hızlı gerçekleşmesini sağlar. Topun üzerinde hafifçe hareket etmek doğum sancılarını büyük ölçüde azaltır.
  • Oturma pozisyonu, ayrıca doğum esnasında annenin sırt ve beline hafif masajlar yapılmasına ve anneye destek olunmasına imkân tanır.
  • Gerek açılma gerekse bebeğin çıkışı sırasında top kullanımı doğumun çok daha kolay ve sağlıklı gerçekleşmesini sağlar.
Kasım 20, 2020