İnfertilite (kısırlık) evli bir çiftin bir yıl düzenli olarak cinsel hayatlarının olmasına rağmen herhangi bir şekilde gebelik oluşmamasıdır. Eğer bu süre içinde hasta düşük yapmışsa bu durum infertilite olarak adlandırılmaz.

Her evli çiftin amacı bir süre sonra çocuk sahibi olmaktır. İnsanlar böylece ailelerinin daha büyüdüğünü ve işte o zaman tam anlamıyla bir aile olduklarını düşünürler.

Bir yıl sonunda çocuk sahibi olamayan çiftlerin oranı ne kadardır diye soracak olursak bu oran ülkemiz için %15 – %20’dir. Çocuk sahibi olamama oranları ülkeler arasında farklılık göstermektedir. Önemli bir durum da bu oranın her geçen yıl biraz daha artmasıdır. Hepimizin bildiği gibi bu konuda bazı tedavilerin geliştirilmesi ve tüp bebek uygulanması bir
anlamda insanların derdine çare olmaktadır.

Birkaç Ayda Gebelik Oluşmaması Her Zaman Kısırlığa İşaret Etmez

Önemli bir durum da çiftlerin birkaç ayda gebelik oluşmaması halinde kendilerini kısır olarak düşünmeleri ve strese girmeleridir. Stres de dolaylı yollardan gebeliğin oluşumunu engeller. Düzenli olarak cinsel ilişkileri olan bir çiftte bir ayda gebelik olma olasılığı %20, bir yılda ise %85 civarıdır.

Yaş Faktörü Önemli

Özellikle kadınlarda doğurganlık anne yaşı ile çok ilişkilidir. Kadınlarda doğurganlık 20-25 yaşında en fazladır. Yaş ilerledikçe bu oran azalır. Özellikle 40’lı yaşlardan sonra çocuk sahibi olmak çok zorlaşır. Erkeklerde de yaş önemlidir fakat ileri yaşlarda da çocuk sahibi olabilir ve çok büyük bir problem değildir.

Çocuk olma olasılığını arttırmak için bir çiftin ortalama haftada 2-3 kez cinsel ilişkide bulunmalılar. Böylece hem spermlerin hareketliliği hem de döllenme kabiliyeti artar. Şunu da bilmek gerekir ; bir kadında yumurtanın geliştiği ve çatladığı dönemler sınırlıdır. 28 günde bir adet gören bir kadında 14.gün, 30 günde bir adet gören kadında ise 16.gün yumurta çatlar. Gebeliğin oluştuğu dönemler yumurtanın çatladığı dönemlerdir. Evli çiftlerin bu dönemde gün aşırı beraber olmaları önerilir.

İnfertilite Nedenleri

Çocuk olmamasının nedenleri %30 kadın, %30 erkek, %40 ikisinden kaynaklıdır.

Kadınlarda İnfertilite Nedenleri

  • Yumurta gelişimi yetersiz olması ya da olmaması: Aşırı fazla ve düşük kilolu olmak, stres, polikistik over sendromu gibi yumurta gelişimini önleyen durumlar
  • Sigara içilmesi: Hem doğal gebe kalmayı önler hem de oluşan gebeliğin düşükle sonlanmasına neden olur.
  • Tüplerde tıkanıklık: Özellikle endometriozis tüplerde tıkanıklığa neden olarak sperm ve yumurtanın bir araya gelmesini engeller.
  • Yumurtaların erken yaşlanması ve erken menopoz.
  • Myom, polip gibi rahim içi dokusuna baskı yapan durumlar.

Erkeklerde İnfertilite Nedenleri

  • Sperm oluşmaması, sayısının az olması
  • Spermlerin tüpler de akışını engelleyen tıkanıklıklar
  • Çevresel nedenler: önde gelen nedenler sigara ve alkol olmak üzere radyasyon, ilaçlar, aşırı sıcak ortamlar sperm üretimini ve hareketliliğini azaltır.

Op. Dr. Hasan KAYIM

Eylül 11, 2020