Boyun 7 adet omurdan oluşur. Her bir omurun arasında yastık görevi yapan disk adı verilen, kabaca süspansiyonu sağlayan yapılar mevcuttur. Bu disklerin etrafı anulus fibrozus denilen sert bir kılıf ile kaplı olup, içindeki materyel (nükleus pulpozus) jöle kıvamında boynun hareketlerine müsaade edecek şekildedir. Eğer dış kısımdaki sert zar yırtılır ise, içerideki jöle kıvamındaki materyalin dışarı çıkması sonucu boyun fıtığı oluşur. Eğer bu materyal kollara giden sinirlere bası yapar ise kol ağrısı kolda uyuşma veya güçsüzlük oluşur. Direk omuriliğe basar ise idrar tutamama bulunduğu seviyenin altında güçsüzlük veya felç gibi durumlara neden olabilir.

Boyun fıtığı tanısında mutlak suretle MR çekilmesi gereklidir ve bası bulgularında tereddüt varsa EMG ile tanı teyid edilmelidir.

Boyun Fıtığı için Ne Zaman Ameliyat Olunmalı?

Sosyal yaşamını bozan ağrıları olan, ağrı kesici ve istirahate rağmen geçmeyen ağrıları olan, idrar dışkılama problemleri başlayan, MR
görüntüsünde omuriliğe bası yapan fıtıklar, takip edilen hastalarda ani kas güçsüzlüğü, MR görüntüsünde omurilikte ölü alanlar oluşmayan başlamış hastalara cerrahi önermekteyiz.

Cerrahi tedavi boynun ön bölgesinden yapılan ve sonrasında alınan diskin yerine cage veya protez konularak sonlandırılan mutlak suretle mikroskopik yapılması gereken bir cerrahidir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi

Şubat 5, 2020