Yazın gelmesiyle kadınların olmazsa olmazlarından olan renk renk ayakkabılar vitrinlerde yerini aldı. Ancak, yanlış tercih sonucu alınan ayakkabılar, Halluks valgus (baş parmağın eğilmesi) denilen şekil bozukluklarına neden oluyor. Ayakkabı seçimi özellikle yaz aylarında daha uzun süre ayakta kalınması nedeniyle çok daha önemli.

Ayakkabı Seçimi ve Ayak Sağlığı

Ayakkabı seçiminde topuk ölçüsü de ayak sağlığı da önemlidir. Yüksek topuklu ayakkabı seçimi bacaklarda varis, tendonların zarar görmesi gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Özellikle uzun saatler ayakta kalıyorsanız ortopedik ayakkabıları tercih etmelisiniz. Bu ayakkabılar beden ağırlığını dengeleyeceğinden, sizi rahatlatacaktır.

Yaz aylarında havaların iyi olması sebebiyle ayakta geçirilen zaman kışa göre neredeyse iki kat artar. Bu da günlük yaşamda tonlarca basınca maruz kalan ayaklarımıza daha fazla yük binmesi anlamına gelir. Ağrılı bir ayak hayatımızı kabusa çevirmek için yeterlidir. Bu yüzden ayak sağlığını koruyacak ve ayaklarımızı rahat ettirecek ayakkabı seçimi önemlidir.

Yanlış ve sağlıksız ayakkabı seçimi bir çok ayak rahatsızlığına sebep olur. Özellikle mantar oluşumu, nasır, yürüme bozukluğu ve tırnak batması, bacak ve bel ağrıları gibi şikayetler yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanır.

Ayakkabı tasarımları koruma sağlama, dayanıklılık ve şıklık gibi ihtiyaç duyulan özellikler göz önünde tutularak yapılır. Ayakkabı seçiminizi yaparken, ihtiyacınızı iyi tespit etmeli; modeller ve kullanılan malzemeler açısından sayısız tipte ayakkabı arasından size en uygun olanı seçmelisiniz.

Topuklu Ayakkabılar Ayak Sağlığınızı Tehdit Ediyor

Özellikle kadınlar iş hayatı içerisinde giymek zorunda bırakıldıkları ayakkabılar nedeniyle ayak sağlığıyla ilgili problemleri en çok yaşayan kesimdir. Bu sorunların bazıları yüksek topuklu ayakkabı kullanımının sonucudur (bunlar topuk yüksekliği 4 cm.’yi geçen ayakkabılardır.)

Yüksek tabanlı ve topuklu ayakkabılar, ayağın basma dengesini bozarak ayak bileği burkulmalarını artırır. Yüksek topuklu ayakkabı giyme süresini azaltmakta; topuksuz ayakkabı ve terlik giymekte ya da topuk yüksekliği çeşitliliğinden yararlanmakta fayda vardır. Ortopedik açıdan ideal olanı bağcıklı (sıkılığı ayarlanabilir) darbe emici tabanlı, geniş, yüksekliği 2 cm’yi geçmeyen modellerdir. Modacılar tarafından pek tutulmasa da bu modeller ayak ağrılarının azaltılmasında önemlidir.

Yine spor yaparken de tek tip bir spor ayakkabı yerine, çeşitli yerleri desteklenmiş, mümkünse her spor dalı için özel ayakkabı kullanmak gereklidir.

Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  • Ayakkabı alımını günün ilerleyen saatlerinde yapın. Ayaklar gün boyunca şişerler. En sağlıklısı ayaklar genişlemişken ayakkabıyı denemektir.
  • Alacağımız ayakkabıyı nerede ne zaman ve ne ile giyeceğimiz akıldan çıkarılmamalıdır. Her zaman büyük ayağınıza göre alın. Sağ ve sol ayak numaraları, nadiren birbirini tutar.Ayakkabı alırken sağ ve sol mutlaka birlikte denenmeli. Ayağınızın en uzun parmağından itibaren ayakkabının ucunda biraz boşluk olması ayağınızı çok rahatlatacaktır.
  • Baş parmağınız ayakkabının ön kısmıyla asla temas etmemelidir. Ayakkabının ayağınıza oturmasını beklemeyin, ayakkabılar giydiğiniz anda rahat olmalıdır.
  • Çok ayakta kalıyorsanız ortopedik ayakkabı alın. Bu ayakkabılar beden ağırlığını dengeleyeceğinden, sizi rahatlatacaktır. Çorapsız ayakkabı giymeyin, ayakkabının kıvrımları ayaklarınızda yara meydana getirebilir.
  • Ayağınızın üzerini örten ciltten içindeki kas ve kemik dokuya kadar tüm yapılar birbirini etkiler. Yaz aylarında sandalet tarzı ayakkabılar sıkça tercih edilir. Bunun ayağın fazlaca terlemesinin önlemesinin yanında, dış etkilere maruziyeti (toz, kir, travma gibi) artıracağı da bir gerçektir.
Ağustos 7, 2020