İngilizce adı “Extracorporeal Shock Wave Therapy” olan ESWT Türkçeye Ekstra Korporeal Şok Dalga Tedavisi olarak çevrilir. ESWT tedavisinde vücudun dışında oluşturulan yüksek frekanslı ve basınçlı ses dalgaları, çelik başlı bir aplikatör aracılığıyla hastalıklı bölgeye uygulanır.

Çeşitli ağrı ve yaralanma durumlarının tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu tedavi, yüksek yoğunluklu ses dalgalarını kullanarak, vücudun farklı bölgelerindeki ağrılı dokuların iyileşmesini ve yenilenmesini hızlandırır. ESWT, başarı oranı yüksek, cerrahi olmayan, minimal invaziv bir tedavi yöntemidir.

ESWT Hangi Hastalıklarda ve Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

ESWT, vücudun farklı bölgelerindeki pek çok ağrılı durum için kullanılabilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Topuk Dikeni: Topuk dikeni, ayak tabanındaki kalın bağ dokusu üzerinde ağrıya neden olan bir durumdur. Topuk dikeni ağrısını hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için kullanılır.
 • Kalsiyum Tortulu Tendinit: Kalsiyum tortulu tendinit, tendonlarda biriken kalsiyum kristalleri nedeniyle ağrıya neden olan bir durumdur. ESWT, kristalleri parçalayarak ağrıyı hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır.
 • El Bileği Ağrısı: El bileği ağrısı, tekrarlayan hareketler veya stres nedeniyle bilek ekleminde ağrıya neden olabilir. El bileği ağrısını hafifletmek için kullanılabilir.
 • Kalça Ağrısı: Kalça ağrısı, kalça eklemindeki yaralanma veya yıpranma nedeniyle ortaya çıkar. Bu yöntem kalça ağrısını hafifletmek ve iyileşmeyi hızlandırmak için de kullanılabilir.
 • Tenisçi Dirseği: Tenis oynama gibi tekrarlayan hareketler nedeniyle oluşan bir rahatsızlık olan tenisçi dirseği, bu yöntem ile tedavi edilebilir.
 • Omuz Ağrısı: Omuzda meydana gelen yaralanmalar veya dejeneratif hastalıklar nedeniyle oluşan ağrılı bir durum olan omuz ağrısı için uygulanabilen bir yöntemdir.
 • Kemik Kırıkları: Kemik kırıklarının daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.
 • Peyronie Hastalığı: Penisin eğikliğine neden olan bir rahatsızlıktır ve bu yöntem ile tedavi edilebilir.
 • Diyabetik Ayak Ülserleri: Diyabetik ayak ülserleri, diyabetik nöropati veya dolaşım bozukluğundan kaynaklanan cilt yaralarıdır. ESWT, bu yaraların iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir.
 • Erektil Disfonksiyon: ESWT, erektil disfonksiyonun tedavisinde de kullanılabilir. Çalışmalar, ESWT’nin penis dokusunda kan akışını artırarak, ereksiyon sorunlarını iyileştirebildiğini göstermiştir.
 • Kas Yaralanmaları: Kas yaralanmalarının tedavisinde de kullanılabilir. Kas liflerindeki hasarı onararak, iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Tavşan Kulağı Sendromu: Kulaklarda meydana gelen bir rahatsızlık olan tavşan kulağı sendromu, ESWT ile tedavi edilebilir.
 • Travmatik Yaralanmalar: ESWT, travmatik yaralanmaların tedavisinde kullanılabilir. Bu tür yaralanmalar, spor veya kaza gibi durumlar sonucu oluşabilir.

ESWT, birçok farklı hastalığın tedavisinde kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir. Ancak, tedavi süreci ve uygulanabilecek hastalıkların belirlenmesi için öncelikle bir doktora danışılması önerilir.

Kimler Şok Dalga Tedavisi Yaptırabilir?

İnovatif bir medikal teknoloji olarak ifade edilen şok dalga tedavisi, özelliklerde son zamanlarda sıkça kullanılmaya başlanmıştır. Hastanın vücudunda herhangi bir kesi ya da yara izi oluşturmadığından şok dalga tedavisinin kas ve iskelet sistemi üzerinde kanıtlanmış bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Yalnızca bazı hastalarda cilt hassasiyetine bağlı olarak kızarıklık, morartı veya sızlama gibi hafif şikayetler yaşanabilir. Bu özelliği ile ESWT, diyabet ve tansiyon gibi farklı hastalıklara sahip kişiler için uygun bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir.

ESWT tedavisinin uygun olup olmadığına dair karar, tedaviyi yapacak doktor tarafından verilmelidir. Ancak bu tedavi aşağıdaki kişiler için uygun bir tedavi yöntemi değildir:

 • Çocuk yaşta olan kişiler,
 • Hamileler,
 • Metabolizma ile ilgili hastalıkları olan kişiler,
 • Dolaşım ve sinir iletim bozuklukları yaşayan hastalar,
 • Kanser hastaları,
 • Epilepsi hastaları,
 • Ciddi kalp hastalığı olan kişiler,
 • Enfeksiyon olan bölgelerin şok dalgaya maruz kalması çeşitli komplikasyonlara neden olabileceğinden bu bölgelere ESWT uygulanmamalıdır.

ESWT Nasıl Uygulanır?

ESWT’nin çalışma prensibi, ses dalgalarının hedef dokuya yüksek yoğunluklu bir şekilde odaklanmasıdır. Bu yoğunluğun hedef dokudaki hücrelerin metabolizmasını artırarak, kan dolaşımını iyileştirerek ve iyileşmeyi hızlandırarak etki ettiği düşünülmektedir.

Genellikle 3-6 seanstan oluşan bir tedavi sürecidir. Tedavi, ağrılı bölgeye yerleştirilen bir cihaz aracılığıyla uygulanır. ESWT, genellikle ağrısız bir tedavi yöntemidir ve hastaların hemen tedavi sonrasında günlük aktivitelerine dönmelerine izin verilir.

ESWT Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Şok dalga tedavisi olarak ifade edilen ESWT, herhangi bir kesiye sebep olmaz ve ilaç kullanmayı gerektirmez. Buna bağlı olarak uygulama sonrası iyileşme süreci, oldukça hızlı ilerler. Hastalarda hafif kızarıklıklar veya morarma dışında komplikasyonlar yaşanmaz. Yan etkileri minimum olan bir tedavi yöntemidir. Ancak, bazı hastalar hafif ağrı, şişme veya morarma yaşayabilirler.

Her bir seans sonrası ağrı ya da sızının iyileşmesi için biraz beklemek gerekebilir. Tedaviden alınan başarılı etkileri ise genellikle ikinci seanstan sonra hissetmek mümkündür. Tüm seanslar tamamlandıktan sonraki üçüncü aydan itibaren ağrıların giderek azaldığı ve zamanla yok olduğu gözlemlenir. Her kişinin cilt hassasiyeti ve kas yapısı birbirinden farklı olduğundan şok dalga tedavisinin etki süresi de kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Nisan 27, 2023