Hemoroid (basur) toplumda oldukça yaygın bir hastalık olmakla birlikte söylemekten çekinildiği için ihmal edilen bir hastalıktır. Genellikle kendisini kaşıntı, rahatsızlık hissi ve kanama gibi şikayetlerle göstermektedir. Hemoroid tedavisi; derecesine göre birçok seçenekten oluşabilir. Hemoroid için mutlaka hekime muayene olunmalı, hekim tavsiye ve tedavi yöntemlerine uyulmalıdır.

Hemoroid Tedavisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hemoroid nedir ?

Hemoroidler doğumdan itibaren var olan makatın iç duvarının altında damarsal yastıkçıklardır. Dışkılama sırasında anal sfinkterin yaralanmasını önlerler. Hemoroid hastalığının oluşmasında;kalıtım, anatomik özellik, iklim ve beslenme alışkanlıkları, meslek, yaş, enfeksiyöz nedenler, gebelik, aşırı egzersiz, kronik öksürme ve ıkınma, sıkı elbise ve iç çamaşır giymek ve portal hipertansiyon suçlanmaktadır.

Lazer ile hemoroid tedavisi nasıl yapılır ?

Lazer ile hemoroid tedavisi; hastaların Genel Cerrahi uzmanı tarafından yapılan muayene ve bazı testlerden sonra aynı gün uygulanmaktadır.İşlem lokal anestezi yada hafif sedasyon altında günübirlik olarak uyğulanmakta,işlem 7-8 dakika sürmekte ,çok kısa sürede günlük aktiviterine dönmektedir.

Lazer ile hemoroid tedavisinin avantajları nelerdir ?

– Lazer hemoroid cerrahisinde hemen hemen tüm vakalarda hastaneye yatış gerekli değildir; Hasta aynı gün taburcu edilebilir.
– İşlem süresi ve anestezi süresi daha kısadır.
– İşlemin kendisi veya sonrasındaki ağrı, klasik cerrahi yönteme göre çok daha azdır.
– Lazer kullanımı ameliyat sırasındaki kanamaların minimum düzeyde olmasını sağlar.
– Hemoroid çevresindeki dokular hasar görmez. Doku hasarının minimal olması nedeniyle dışkı tutamama,ameliyat sonrası darlık oluşması, sızıntılar gibi komplikasyonlardan korunma sağlar.
– Yara iyileşmesi diğer yöntemlere göre daha hızlı ve kolaydır.
– Hasta ertesi gün işine dönebilir.  

Ocak 19, 2020