Günümüzde en çok merak edilen konuların başında zayıflama konusu gelmektedir. Birçok insan zayıflamak için mücadele eder ve bunun için çeşitli yöntemlere başvurur. Son zamanlarda ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden biri olan mide balonu sıkça başvurulan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Peki, mide balonuyla zayıflamak mümkün müdür?

Mide balonu nedir?

Mide balonu, mideye yerleştirilerek şişirilen yapay bir balondur. Bu yapay balon mideye yerleştirilir ve hava veya sıvı ile şişirilir.

Mide balonu ile zayıflama nasıl gerçekleşiyor sorusu ise en sık merak edilen konuların başında geliyor. İşlemden sonra yeme alışkanlıklarında önemli değişimler olmaktadır. İştahta önemli bir seviyede azalma meydana gelmektedir. Kısacası daha az yiyerek daha uzun süre tok kalma avantajı sağlar. Bu da zamanla sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Mide balonuyla kilo vermek mümkün mü?

Mide balonu ile kilo vermek mümkündür diyebiliriz. Ancak bu işlemdeki asıl amaç kilo sorunu yaşayan kişiyi daha az yemek yemeye sevk etmektir.

Mide balonu ameliyatsız zayıflama imkanı sunan bir uygulamadır. Ancak doğrudan zayıflatan bir uygulama değildir ve kilo verme garantisi sunmaz. Burada kişinin işlemden sonraki yeme alışkanlıkları önemlidir. Bu uygulama kişiye çabuk doyma, uzun süre tok hissetme, diyet programlarına kolaylıkla uyabilme gibi avantajlar sağlar, kişinin bu işlemden sonra yeme içme alışkanlıklarını düzenlemesi ve verilen listelere uyması gerekmektedir. Aksi durumda uygulanan tedavide başarı elde edilemez.

Mide balonu işlemi nasıl uygulanır?

Mide balonu sedasyon (hafif uyku hali) ya da genel anestezi altında endoskopik yöntem ile mideye yerleştirilir. Uygun koşullarda gerçekleştirilen bu işlemde mideye uzanan özel bir hat vardır. Mide içerisine yerleştirilen balon serumla şişirildikten sonra işlem tamamlanmış olur. Yaklaşık olarak 15 – 20 dakika kadar sürmektedir.

Mide balonu kimler için uygundur?

Mide balonu; diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle kilo vermekte zorlanan, bununla birlikte ameliyat olmak istemeyen hastalar için önerilen zayıflamaya yardımcı bir yöntemdir. Özellikle kilo vermek için bıçak altına yatmak istemeyen kişiler için uygundur. Vücut kitle indeksi 30’un üzerindeki hastalara uygulanır. Ancak işleme karar verilmeden önce hastanın kilo almasında etkisi olan altta yatan hastalıkların varlığı da araştırılmalıdır. Örneğin tiroid sorunları nedeniyle kilo alan bir hastanın aynı zamanda bu hastalıkla ilgili de tedavisinin planlanması gerekmektedir. Aksi halde mide balonunun başarılı sonuç vermemesi durumu söz konusu olabilir.

Ayrıca ileri seviyede mide ülseri ve benzer mide rahatsızlıkları bulunan, daha önce mide küçültme (tüp mide) ameliyatı olan ve hamilelik döneminde olan kişiler için bu işlem uygun değildir. Bu nedenle tüm hastalar için işlemden önce detaylı muayene ile birlikte uygunluk değerlendirmesi yapılmalıdır.

Mide balonundan sonra beslenme nasıl olmalıdır?

İşlemden sonra ilk birkaç gün sıvı diyeti uygulanmaktadır. 3. günden itibaren püre şeklinde beslenmeye ve bir hafta geçtikten sonra normal beslenmeye geçilir.

Mide balonunun takılmasından sonra dengeli beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Hekiminizin önerdiği şekilde diyet listesine uymanız tedavinin başarılı olması için son derece önemlidir.

Mide balonunun takılmasının ardından mide bulantısı, kusma gibi şikayetler yaşanabilir. Ancak bir hafta içerisinde bu sorunlar azalarak bitmektedir. Eğer beklenmeyen etkiler sürekli olarak devam ederse doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Hastanemizde Obezite cerrahisi kapsamında mide balonunun yanı sıra Mide Botoksu, Gastrik Bypass ve Tüp Mide Ameliyatı işlemleri de uygulanmaktadır.

Detaylı bilgi ve randevu için: 444 89 79

Mayıs 10, 2022