Akıllı lens (trifokal lens) uzak, yakın ve orta mesafede net görüşü mümkün kılan ve saydamlığını kaybetmiş doğal lens yerine göz içine yerleştirilen lenslerdir. Akıllı lens ameliyatı, trifokal lens denilen bu yapay lenslerin, özelliğini kaybeden ve deforme olan doğal göz merceğinin çıkarılıp yerine yerleştirilmesi işlemidir. Çoğunlukla katarakt hastalığında tercih edilen bir işlem olmakla birlikte erken yaşlarda ileri seviye görme bozukluklarında da tercih edilebilmektedir.

Göz İçi Lens Çeşitleri

Göz içi lensler;

  • Tek odaklı olan ve tek bir görüş mesafesi için kullanılan Monofokal Lens
  • Yakın ve uzak mesafeler için kullanılan Bifokal Lens
  • Ara mesafe dahil tüm mesafeler için uygun olan ve 3 odaklı anlamına gelen Trifokal Lens

olmak üzere üç grupta toplanabilir. Çok odaklı lensler ayrıca Multifokal Lens olarak da bilinmektedir. Akıllı Lens denilen göz içi lens ise Trifokal Lenslerdir. Her mesafede net görüş sağlaması nedeniyle gözlüklerden tamamen kurtulmak mümkündür ve ne çok tercih edilen tedavi biçimidir.

Trifokal Lens Nedir?

Trifokal lens üç odaklı göz içi lenslere verilen isimdir. Uzak, yakın ve orta mesafede net görmeyi sağlamaktadır. Gözün içinde bulunan doğal lens ya da diğer adıyla mercek zamanla saydamlığını yitirir. Bununla birlikte esnekliğini de kaybeder ve uzak yakın mesafelerde görüşlerde bozulmalar başlar. İlerleyen yaşlarda ise saydamlık kaybolduğu için katarakt oluşur. Tüm bu göz problemleri akıllı lens olarak bilinen Trifokal lens ameliyatı ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Akıllı Lens Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Katarakt tedavisinde sıklıkla tercih edilen akıllı lens ameliyatı aşağıdaki durumlarda yapılabilmektedir:

Genellikle ileri yaşlarda tercih edilmektedir. Ancak ileri seviye görme sorunu olan ve lazer vb. tedavi yöntemlerinin uygun olmadığı hastalarda da uygulanabilmektedir. Bununla ilgili en doğru karar hekimin olacaktır.

Akıllı Lens Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat öncesinde detaylı muayene ve göz ölçümleri yapılmalıdır. Yapılan bu ölçümlerin doğru olması tedavinin başarılı sonuç vermesi için oldukça önemlidir.

İşlemden önce göz anestezik damla ile uyuşturulur. Bu sayede hastanın işlem sırasında acı duymasının önüne geçilmeye çalışılır. Uyuşturma işleminden sonra doğal göz merceği çıkarılır. Hastaya uygun olan trifokal lens göz içine yerleştirilir. Son olarak ameliyat uygulanan gözün dış etkenlerden korunabilmesi için bandaj ile kapatılır.

Haziran 8, 2022