Burun estetiği diğer adıyla Rinoplasti olarak isimlendirilen bu cerrahi işlemde amaç burun şekil bozukluğunu düzeltmek ve buruna yeni daha güzel ve yüzle uyumlu daha doğal bir şekil vermektir. Burun içinde nefes almaya engel kemik eğrilikleri varsa deviasyon ameliyatı ile birlikte bunların da düzeltilmesi mümkündür. Çoğunlukla burnu küçültmek olarak bilinen rinoplasti ameliyatında amaç buruna estetik bir görünüm kazandırmaktır.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi

Doktorunuzla görüşmeden önce burnunuzla ilgili tüm problemlerinizi belirlemeniz faydalı olacaktır. Nefes almanız, burun akıntısı olup olmadığı, geniz ardına akıntı ve baş ağrısı olup olmadığını belirlemeniz bu ameliyatla birlikte bu problemlerin çözümünü mümkün hale getirecektir. 

Burun şekil sorunlarınızı ve burnunuzdaki beğenmediğiniz bölgeleri ve bunların nasıl ne kadar düzelebileceğini nelerin düzeltilip düzeltilemeyeceğini doktorunuzla mutlaka tartışın. Ameliyat sonrası beklentilerinizin olabilirliği doktorunuz tarafından ifade edilecektir.

Ameliyat sonrası hayal kırıklığından kurtulmanın yolu bu dönemi iyi değerlendirmek ile mümkündür. Sizin için çok büyük kusurlar cerrahi olarak basit bir işlemle düzeltilebilirken çok küçük bir ayrıntı bazen zor bir cerrahi ile ancak düzeltilebilmektedir.

Rinoplasti Ameliyatının Amacı Nedir?

Burun estetiğinde amaç yüzünüze en uygun burunu yapmaktır. Bu cerrahi işlem şüphesiz mevcut kumaşla yapılacaktır. Yani sizin cildinizin kalınlığı, mevcut kıkırdakların inceliği ve şekli, yara iyileşmeniz ve daha önce geçirdiğiniz burun ameliyatları başarı oranını belirler.

Amaç yüzünüze ilgisiz bir burun yapmak değildir, bu nedenle tek başına en güzel burnu yapmak sorunları çözmeyecektir. Yüzünüze en uygun burnu yapmak en başarılı sonuç olarak kabul edilir. Burnun bazı yerleri küçültülürken bazı yerlerinin büyütülmesi ile yüzde iyi görünen burun sağlanmaya çalışılır.

Burun deliklerinin aşırı görünmediği, diri kemik çatının kaybedilmediği ve ameliyatlı olduğu izlenimi vermeyen doğal bir görünüm amaç olmalıdır.

Ameliyat ve Sonrası

Burun estetik ameliyatları dünyada en çok yapılan estetik amaçlı ameliyatlardır. Ameliyat süresi ortalama 2-3 saat kadardır. Ancak özel durumlarda bu süre daha uzun olabilmektedir.

Ameliyat sonrası morluk ve şişlik kişinin cilt yapısına göre değişmekle birlikte eskiden uygulanan cerrahi tekniklere göre çok daha az oranda görülmektedir. Burun içinde iki veya üç gün kalacak nefes almanıza engel olmayacak silikon bir tampon konulmakta, burun üzerine 7-10 gün kalacak küçük termal atel konmaktadır.

Burun ameliyatlarından sonra her rastladığınız insan size farklı yorumlar yapacaktır. Bu zevklerin değişik olması yanı sıra eski burnunuzun iyi bilinmemesi ile ilgilidir. Burnunuz ile ilgili yorumu bu konunun uzmanları bile ancak eski burnu göz önüne alarak yapabilmektedir. Zaman içinde burnunuzla ilgili değişiklikleri doktorunuzla birlikte takip etmeniz en uygun yol olacaktır.

Ameliyattan sonra burnunuz ödemli ve şiş olacaktır, bu şişlikler birinci ayda  %95 geriler, burnunuz son şeklini yaklaşık altı ay bir yıl sonra alacaktır. Kalın ciltli hastalarda bu süre iki yılı bulabilir bu yüzden kalın ciltli hastalarımızın daha sabırlı olmaları gerekmektedir.

Burun estetiği sonrası dikkat edilecek hususlar

 • Sigara içen hastalarımız da ameliyat sonrası iyileşme geç olmakta ödemler uzun sürmektedir. Bu yüzden hastalarımızın ameliyat sonrası sigaradan uzak durması önemlidir.
 • Dişlerinizi ilk 10 gün çok dikkatli fırçalamanız gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durulmalı ve ağır kaldırılmamalıdır.
 • Burnunuzdaki sargılar kalkıncaya kadar banyo yapılmamalı ve buharlı ortamda bulunulmamalıdır.
 • Bir hafta boyunca aşırı yüz hareketleri ve gülmekten kaçınılmalıdır.
 • Ameliyatı takip eden 20 gün boyunca boğazlı kazak ve dar boyunlu giysiler giyilmemelidir.
 • Yüzünüze ve burnunuza 1 ay süreyle sert bir şekilde dokunmamalı ve darbelerden sakınılmalıdır.
 • Ameliyatı takip eden 3 ay boyunca aşırı güneş ışığından uzak durulmalıdır.
 • Ameliyat sonrası şişlik ve ödemlerin çabuk gerilemesi için serin ortamlarda bulunulmalıdır.
 • Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ilaç alınmamalıdır.
 • Üç ay boyunca gözlük takılmamalı ve daha sonrasında hafif bir çerçeve kullanılmalıdır.
 • Burnunuz açıldıktan sonra burun cildi sıvı sabun veya özel losyonlarla temizlenmelidir, bantlarınız alındıktan sonra makyaj yapılabilir.

Yrd. Doç. Dr. Levent SAĞIT

Temmuz 3, 2020